Фонд пам'яті Олекси Тихого. Головна сторінка

Олекса Тихий
Біографія

Фото
Судові процеси
Спогади
Твори

 

Українська Гельсінкська Група
Персоналії

Документи

Хронологія

 

 

Права людини
Документи

 

Олексу Донбас пам'ятає

Серед iмен видатних українцiв, якi наклали своїм життям у боротьбi з тоталiтарною бiльшовицькою системою, свiтлою зорею сяє також iм'я вчителя, публiциста та правозахисника Олексiя Iвановича Тихого. Вiн народився 1927 року на хуторi поблизу Дружкiвки у Донбасi. Вперше його заарештували 1957 року за виступ проти радянської iнтервенцiї в Угорщинi. Покарання було тяжким, але воно не зламало О. Тихого. Звiльнившись, вiн разом iз десятьма побратимами виступає за виконання радянською iмперiєю Гельсiнських угод про права людини в Українi. I знову арешт. Табiр на Пiвночi Росiї. I984 року О. Тихий помер у в'язничнiй лiкарнi, 1989-го його прах разом з прахом Василя Стуса та Юрiя Литвина перепоховано на Байковому цвинтарi у Києвi.

Недруги української незалежностi все зробили, щоб знищити саму згадку про О. Тихого. Це їм не вдалося. Народ пам'ятає своїх героїв-мученикiв. I не лише у Києвi чи Львовi, а й у збiльшовиченому Донбасi. У мiстi Дружкiвцi, де жив i працював О. Тихий, три роки тому з iнiцiативи директора видавництва "ПримаПрес" засновано Благодiйний фонд пам'ятi Олекси Тихого. Серед фундаторiв фонду – страхова компанiя "Аско-Донбас Пiвнiчний", Дружкiвське вiддiлення товариства "Просвiта", а також кiлька приватних осiб.Першим громадянином, що зробив свiй особистий внесок до Фонду, був Юлiан Конечний.

Фонд швидко набув великої популярностi. Його вiдвiдали президент Американського комiтету допомоги школам Донбасу Вiталiй Кейс, академiк НАНУ Iван Дзюба, вiдома правозахисниця Надiя Свiтлична та iншi знанi особистостi.

Народний художник України, скульптор Олександр Скобликов, побувавши у Дружкiвцi, вирiшив створити пам'ятник О. Тихому i встановити його у рiдному мiстi видатного правозахисника.

Фонд дуже багато зробив для пропаганди дiяльностi Української Гельсiнської групи, яка була центром правозахисного руху у темнi роки пiслясталiнської реакцiї. Коштом фонду видано кiлька книжок, органiзовано цiлу низку тематичних публiкацiй тощо. Восени Фонд оголосив конкурс на кращу публiкацiю про український правозахисний рух та його учасникiв. У конкурсi беруть участь журналiсти, письменники, свiдки подiй, колишнi в'язнi тощо.

Микола ЛIСОВЕНКО,
"Урядовий кур'єр", №12, 22.01.2000

 


  Р Е К Л А М А :





Украинская Баннерная Сеть




 


Рейтинг@Mail.ru Rambler's Top100

© Copyright  S.Bazanov, 1999-2004. All rights reserved. Please send comments and suggestions to webmaster@olexa.org.ua  This page was last updated on 05-01-2005