Фонд пам'яті Олекси Тихого. Головна сторінка

Олекса Тихий
Біографія

Фото
Судові процеси
Спогади
Твори

 

Українська Гельсінкська Група
Персоналії

Документи

Хронологія

 

 

Права людини
Документи

 

ШУХЕВИЧ (Березинський) Юрій Романович

(нар. 28.03.1933, с. Оглядове Радехівського р-ну на Львівщині).

ШУХЕВИЧ (Березинський) Юрій Романович

Заарештований 15-літнім як син Головного командира УПА - майже 40 років у неволі як український націоналіст.


 

Юрій Шухевич народився в сім’ї Головного командира Української Повстанської Армії (УПА) Романа Шухевича (ґенерала Тараса Чупринки). 1939 сім’я виїхала до Кракова, а 1941 повернулася до Львова.

1945 як члени сім’ї Р.Шухевича заарештовані мати і бабуся Юрія, а його з п’ятирічною сестрою відправили в дитбудинок спочатку в Чорнобиль, згодом у Донецьк. Юрій з дитячого будинку втік у Галичину, через підпілля зв’язався з батьком, а коли 1948 повернувся в Донбас по сестру, то був заарештований і засуджений „за зв’язок з підпіллям“ на 10 р. таборів. Батько загинув 1950. Юрія привезли з тюрми на опізнання. Тоді він бачив батька востаннє.

1956 Юрія Шухевича звільнили, та скоро на протест Ґенерального прокурора СРСР Р.Руденка повернули добувати решту терміну. З його викінченням 1958 Шухевича, не випускаючи на волю, засудили ще на 10 р. за антирадянську агітацію і пропаганду. Це покарання Шухевич відбував у Мордовських таборах. Таким чином, звільнився він 1968, без права впродовж 5 р. жити в Україні. Тому Шухевич оселився на Північному Кавказі, в Нальчику, де жила його рідна тітка. Працював електриком — цю професію він набув у неволі. Скоро Шухевич одружився. Народилися син і донька.

Освіту, за словами Юрія Шухевича, він одержав від ув’язнених разом з ним професорів, філософів, письменників, учених, інженерів, яких тоді було дуже багато по тюрмах і таборах. І в бібліотеках були книги, які на волі давно вже були вилучені з обігу. В’язні-іноземці поширили його світогляд про спосіб і рівень життя в інших країнах.

У Нальчику познайомився і спілкувався з шістдесятниками, деякий час жив з сім’єю в помешканні Н.Строкатої.

Утретє Шухевич заарештований 14 лютого 1972 і засуджений за ч. 2 ст. 70 КК РРФСР („антирадянська агітація і пропаганда“) за статтю, яку знайшли при обшуку, „Роздуми вголос“ — про перспективи українського національно-визвольного руху в ближчі 10 років. Вона під той час ще не була закінчена. Лише в тюрмі Шухевич її дописав, передав на волю, вона дійшла до Львова, але там десь загубилася. Засудили Шухевича, як небезпечного рецидивіста, на 10 р. таборів особливо суворого режиму та 5 р. заслання).

Ще в слідчому ізоляторі Шухевич написав гнівного листа в ООН, в якому розкриває злочинну систему судів і засуджує тоталітарний режим СРСР, який знищує громадян, що мають національну свідомість. Цього листа Шухевичу вдалося передати на волю, але копію під час обшуку вилучили. За це 1973 - новий термін: 10 р. тюремного ув’язнення та 5 р. заслання, причому рік, уже проведений у тюрмі, Шухевичу не зарахували.

У тюрмі в Шухевича відкрилася виразка шлунка. Час від часу його відвідують працівники КДБ з пропозиціями співпраці і каяття, та він кожного разу відмовлявся.

До 1979 Шухевич перебував у Владимирській в’язниці, звідки його перевезли в Чистопольську (Татарія) в’язницю, де мусив в’язати сітки на овочі. Шухевич неодноразово вимагав обслідування лікарями, але мав лише покарання карцером. У тюрмі Шухевич осліп: у нього катаракта обох очей і відшарування сітківки. Операція, зроблена в Ленінградській лікарні для в’язнів 7.01 1982, виявилася невдалою.

У лютому 1979 Шухевич разом з групою політв’язнів і засланців був оголошений членом Української Гельсінкської Групи (УГГ). Згодом він пояснив, що цього з ним ніхто не узгоджував.

З березня 1983 Шухевича утримували в будинку інвалідів у Томській обл.

21 жовтня 1989 повернувся до Львова. 1991 р. реабілітований. Вважає, що вижити йому допомогли віра й оптимізм. Шухевич веде активне громадське життя. Був головою Української Міжпартійної Асамблеї, головним командиром УНСО, але вийшов з цих організацій, вважаючи, що їхнє керівництво не дотримується чистоти національної ідеї.

 

Бібліоґрафія:

I.

Ю.Шухевич. Молодое вино — в нові міхи. // Україна, 1991, № 10.— С. 16-18.

II.

Українська Гельсінкська Група. 1978-1982. Документи і матеріяли. Торонто-Балтимор: Смолоскип, 1983.— С. 959-961.

Українська Гельсінкська Група. До 20-ліття створення. К: УРП, 1996. С. 27.

The Persecution of the Ukrainian Helsinki Group. Human Right Commission. Word Congress of Free Ukrainians. Toronto. Canada. 1980. С. 49.

П.Арсенич. Шухевичі. // Шлях перемоги.— 1994.— № 10, 11, 12, 16, 17.

І.Рапп. Виправив В.Овсієнко 21.01. 2000 зі слів Ю.Шухевича.


 

 


  Р Е К Л А М А :

Украинская Баннерная Сеть
 


Рейтинг@Mail.ru Rambler's Top100

© Copyright  S.Bazanov, 1999-2004. All rights reserved. Please send comments and suggestions to webmaster@olexa.org.ua  This page was last updated on 05-01-2005