Фонд пам'яті Олекси Тихого. Головна сторінка

Олекса Тихий
Біографія

Фото
Судові процеси
Спогади
Твори

 

Українська Гельсінкська Група
Персоналії

Документи

Хронологія

 

 

Права людини
Документи

 

СВІТЛИЧНА Надія Олексіївна

(нар. 8.11.1939, с. Половинкино, Старобільського р-ну, Луганщина)

Світлична Надія Олексіївна

Правозахисниця, активний член Закордонного представництва Української Гельсінкської групи (УГГ), редактор-укладач „Вісника репресій в Україні„ (США).


 

Закінчила філологічний факультет Харківського університету, відділення української мови й літератури. Працювала директором школи робітничої молоді в м. Краснодоні, бібліотекарем.

З 1963 оселилася в Києві. Працювала в редакційній групі заочного сільськогосподарського технікуму, редактором видавництва "Радянська школа", науковим співробітником інституту педагогіки і за сумісництвом — учителькою вечірньої школи в Дарниці.

Клуб творчої молоді (КТМ), який відвідувала з братом Іваном, зіграв величезну роль у житті не тільки "шістдесятників".

Там Світлична здружилася з багатьма майбутніми дисидентами, з художницею А.Горською.

Після відомого зіткнення 22 травня 1967 біля пам'ятника Т.Шевченку Світличною серйозно зацікавився КДБ.

08.11.67 Надія Світлична разом із братом, І.Дзюбою, Л.Костенко послали лист-протест П.Шелесту, у якому кваліфікували процес над В.Чорноволом як порушення елементарних процесуальних норм, як "особисту помсту, розправу наділених владою людей над людиною, яка інакше мислить і зважується критикувати дії окремих радянських установ, тобто здійснює своє конституційне право".

1968 звільнена з роботи.

У грудні 1970 у м. Василькові Київської обл. разом з Є.Сверстюком Світлична знайшла забиту подругу-художницю А.Горську, організувала похорон і зведення пам'ятника на її могилі.

Після "січневого покосу" 1972 С. майже щодня викликали на допити в КДБ у справі брата. Щоразу прощалася зі своїм дворічним сином Яремою, який теж був для КДБ "арґументом" слідства. За місяць до арешту на черговому допиті оголосили про арешт і зажадали написати доручення, кому вона довіряє виховання дитини.

"Були страх, сльози, сумніви, торгівля з самою собою: чи не піти на компроміс задля дитини", - такі думки прийшли в той момент, коли начальник слідчого відділу сумнозвісний Пархоменко заявив: "Ми даємо Вам ще добу - подумайте добре". Жодному його слову не повірила. Потім з'ясувалося, що в цей день був арештований Іван Дзюба і проведено багато обшуків, у тому числі й у Світличної. Вилучили книгу Василя Стуса "Феномен доби", Авторханова, вірші, статті, вирізки, листи — усього 1800 одиниць.

Заарештували Світличну 18.05.72. Сина з ясел кагебісти відвезли в будинок дитини в м.Ворзель під Києвом. Тільки зусиллями братової Л.Світличної родині вдалося забрати його і віддати бабусі на Луганщину.

Майже рік Світлична провела в ізоляторі КДБ на Володимирській. На провокаційні запитання слідчого відповідала: "Я просто людина, життя подарувало мені щастя спілкуватися з широким колом творчих людей, і репресії проти них я сприймаю як репресії проти мене". У протоколах слідства є таке:

—“Визнаю себе винною в тім, що, маючи вищу освіту, певний життєвий досвід, вірила законам, які не узгоджуються між собою, вважала, що конституція СРСР — це найвищий Закон, а це не так, тому що його постійно порушують. Обіцяю, що коли мене з малою дитиною випустять, не читатиму антирадянську літературу, а зарікатися, що взагалі нічого не читатиму, не можу, тому що я людина письменна і невідомо що є критерієм: що можна читати, а чого — не можна.

23-24.05 1973 засуджена Київським обласним судом за ст. 62 ч. 1 КК УРСР на 4 р. таборів.

Покарання відбувала в сел. Барашево, Теньгушовського р-ну, Мордовія, в установі ЖХ-385/3.

Разом з іншими ув'язненим брала активну участь у протестах, голодуваннях. За місяць до кінця терміну Світличну повезли в Луганськ вибирати місце проживання, фактично "заслання", але вона твердо вирішила повернутися до Києва.

Повернулася в травні 1976. У прописці відмовили, на роботу не брали, погрожували заарештувати за "дармоїдство". Жила з сином у братової Л.Світличної, яку реґулярно штрафували за "порушення паспортного режиму". Восени 1976 зважилася надіслати до ЦК КПУ й уряду заяву — відмову від громадянства, мотивуючи цей крок жорстокою розправою над Л.Лук'яненком, П.Григоренком, В.Чорноволом, В.Стусом, С.Шабатурою та іншими достойними людьми. Свій вибір пояснила так: "Нижче моєї гідности бути громадянкою найбільшого в світі, наймогутнішого і найдосконалішого концтабору".

У 1977 Світличної запропонували вступити до УГГ. Відмовилася, відповівши: "Я роблю для вас усе, що можу, і далі робитиму те, що зможу. Робитиму не для того, щоб десь фіґурувати, бо не бачу в цьому особливого сенсу".

1977 вийшла заміж за П.Сткотельного, прописалася й улаштувалася двірничкою в дитячому садку, але після чергового допиту була звільнена. 30 грудня Світличної пред’явили попередження за Указом ПВП від 25.12 1977.

На "відкритому" судовому процесі в березні 1978 у м. Василькові Київської обл. над М.Матусевичем і М.Мариновичем була свідком. Щодо її показів до ЦК КПУ надійшла така інформація: "Намагалася використати судову трибуну для антирадянської агітації і пропаганди".

У травні 1978 народився син Іван.

12.10.78 виїхала спочатку до Рима, де її прийняв Папа Римський Павло VI, а 08.11 того ж року прибула в США. Через 8 років її позбавили радянського громадянства.

Працювала перекладачкою в Гарвардському університеті.

З 1980 Надія Світлична брала активну участь у роботі Закордонного представництва УГГ, стала редактором-розпорядником періодичного видання Представництва. До неї стікалася вся інформація про репресії в Україні. До 1985 Світлична реґулярно видавала "Вісник репресій в Україні" (коштом української діяспори). 1983-1994 рр. Світлична працювала в Українській редакції Радіо "Свобода". Спочатку виходила в ефір епізодично, як правило, у зв'язку з трагічними українськими подіями. Від постійної роботи в редакції спочатку відмовилася, боячись нашкодити братові. Потім зрозуміла, що братові вже неможливо нашкодити. Блискучого літературного критика й поета система зробила інвалідом першої групи.

Розшифровуючи і розбираючи передані з таборів матеріяли і перетворюючи їх на брошури і книги, Світлична вчинила справжній подвиг. Це була неймовірно тяжка, каторжна робота. Саме Надії Світличній ми зобов'язані підготовкою до друку книги В.Стуса "Палімпсести".

1990 Надія Світлична приїхала в Київ під час студентського голодування. Щодня приходила інкоґніто на майдан, але зізнатися, хто вона, не зважилася. Було незручно: "Я сита з багатої країни, а вони голодують". Тоді ж подумала: „Діти гідно продовжують традиції шістдесятників... Україна прокинулася".

Після смерті брата Івана разом з його вдовою Л.Світличною підготувала до друку книгу його віршів „У мене - тільки слово“ (вийшла 1994) і книгу спогадів про І.Світличного „Доброокий“ (видана в 1998). Здали до друку книгу його листів з табору „Не доходять ненаписані листи“.

1994 Надії та Івану Світличним присуджена державна премія ім. Т.Шевченка.

Зараз Надія Світлична проживає в м. Ірвінґтон, штат Нью-Джерсі, працює в Українському музеї в Нью-Йорку, редаґує жіночий журнал "Віра".

 

Бібліоґрафія:

М.Касьянов. Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980-х років.— К.: Либідь, 1995.— С. 11, 73, 74, 126, 127, 163, 164, 171, 172.

А.Русначенко. Національно-визвольний рух в Україні.— К.: Видавництво ім. О.Теліги.— 1998.— С. 146, 153, 223, 262.

Хроника текущих событий.— Амстердам: фонд имени Герцена, 1979, вип.1-15.— С. 28, 151.

ХТС.— Нью-Йорк: Хроника, 1976, вип. 41.— С. 44, , вип. 43.— С. 107.

ХТС.— Нью-Йорк: Хроника, 1977, вип. 44.— С. 63, 120; вип. 45.— С. 22.

ХТС.— Нью-Йорк: Хроника, 1978, вип. 48.— С. 22, 94, 126, 128.; вип. 49.— С. 9-11.

Вести из СССР.— Мюнхен: Права человека, 1988, 5/6-45.

О.Климчук. Як не зігнешся, те не зігнуть.— Україна, 1992, № 12.— С. 4-7.

Архів ХПГ.

С.Карасик


 

 


  Р Е К Л А М А :

Украинская Баннерная Сеть
 


Рейтинг@Mail.ru Rambler's Top100

© Copyright  S.Bazanov, 1999-2004. All rights reserved. Please send comments and suggestions to webmaster@olexa.org.ua  This page was last updated on 05-01-2005