Фонд пам'яті Олекси Тихого. Головна сторінка

Олекса Тихий
Біографія

Фото
Судові процеси
Спогади
Твори

 

Українська Гельсінкська Група
Персоналії

Документи

Хронологія

 

 

Права людини
Документи

 

МЕМОРАНДУМ
ч.4

Про новi репресiї на Українi проти Групи (Гельсiнкi)

5 лютого 1977 року органи КДБ i Прокуратура Київської, Донецької i Московської областей провели повторнi обшуки в квартирах членiв Української Групи Сприяння. Цим разом у квартирi керiвника Групи Миколи Руденка був повнiстю викрадений його лiтературний архiв, на 90% пограбований минулого разу. Особистого обшуку зазнали (без пред'явлення ордеру) дружина Руденка – Раїса, його син Юрiй i член Групи письменник О. Бердник. Тi, що проводили обшук, поводились брутально, свiдками були спiвробiтники органiв. Пiсля обшуку керiвник цiєї "дiї", заступник прокурора Донецької области Носков вивiз Руденка, не давши вiдповiдi дружинi, у якому характерi його задержано. Київська прокуратура три днi не вiдповiдала Раїсi Руденко про долю її чоловiка; на четвертий день повiдомили, що вiн перебуває у слiдчiм iзоляторi ч. 1 Донецької области.

У квартирi члена Групи О.Мешко проведено не обшук, а погром. Слiдчий Паньков (Київська прокуратура, наказ на домагання Московської прокуратури) вибив вiкно i влiз до квартири, як бандит. Вiн вилучив усе, що було написане рукою або на машинцi (як вiн висловився – "усю муру").

Пiсля того, як Оксана Мешко вiдмовилась вiд персонального обшуку, вимагаючи ордеру на нього, слiдчий скрутив їй руки i при допомозi двох жiнок брутально обшукав її.

Обшуки проведено також у членiв Групи Сприяння М.Мариновича i М.Матусевича, а також у їхнiх батькiв i родичiв у Києвi, Васильковi, Дрогобичi. Обшукуючi поводилися брутально, не дозволяючи малолiтнiм дiтям необхiдного – прогулянки, вiдпочинку, їжi.

Всi цi обшуки i насильства проводились нiбито в "справi О. Тихого" – члена Групи Сприяння, який жив у Донбасi. У чому сутнiсть "справи", в якiй арештований О. Тихий – не повiдомлено.

Ясно одне – арешт керiвника Групи М.Руденка i членiв Групи О.Тихого, а також обшуки по квартирах решти членiв -лише початок репресивного вихру, який збираються обрушити на Групи Сприяння в СРСР органи КДБ.

(Примiтка: 8 лютого б.р. засуджений на 1.5 року ув'язнення лiкар М.Ковтуненко, який вiдмовився бути iнформатором КДБ щодо М. Руденка. Обласний суд покарав його за "хабарi" – 3. 5 рубля, банку кави i т. д. Ясно, що цю "справу" сфабриковано).

Багато залежить вiд свiтової громадської думки – чи вщухне ця зловiсна хвиля, чи повернуть репресивнi органи заарештованих домiв, чи дозволять легальне здiйснювати контроль за виконанням Гельсiнкських Угод!? Чи дух Гельсiнок - дух спiвпрацi й дружби, довiр'я мiж народами буде похоронений пiд 
скелями безжалiсної деспотiї i беззаконня!?

Члени Української Громадської Групи Сприяння виконанню Гельсiнкських Угод:

Л.Лук'яненко
О.Бердник
П.Григоренко
О.Мешко
М.Маринович
М.Матусевич
Н.Строката
I.Кандиба.

9 лютого 1977 року

Пiдписаний екземпляр зберiгається в архiвi Групи.
О.Бердник (власноручно).

 

 


  Р Е К Л А М А :

Украинская Баннерная Сеть
 


Рейтинг@Mail.ru Rambler's Top100

© Copyright  S.Bazanov, 1999-2004. All rights reserved. Please send comments and suggestions to webmaster@olexa.org.ua  This page was last updated on 05-01-2005